متاورس چیست؟

دنیای برتری که در فضای دیجیتال سه بعدی تشکیل می‌شود، متاورس نام دارد. در این دنیای مجازی و دیجیتال، هر کاربری می‌تواند یک آواتار سه بعدی از خود تولید کرده و به گشت و گذار بپردازد. افراد متخصصی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، این دنیای دیجیتال را ترکیبی با دنیای فیزیکی در نظر می‌گیرند.

آنها به دنبال ترسیم دنیایی هستند که شباهت بسیار زیادی به دنیای فیزیکی دارد، اما واقعی نیست. در این دنیای دیجیتال سه بعدی می‌توان به همه رویدادهای تکنولوژی دیجیتال دسترسی داشت. رویدادهایی همچون پخش‌ آنلاین، سوشال مدیا، ایمیل، مبادلات ارزی و غیره. باید این دنیای جدید را دنیایی در نظر بگیریم که آینده فعل و انفعالات انسان‌ها را در بر می‌گیرد.

جهان برتر یا دنیای متاورس، در اصل یک شبکه اجتماعی به شمار می‌رود که به کاربران خود اجازه می‌دهد با هم تعامل برقرار کنند. آنها می‌توانند در این دنیا به صورت آنلاین نقش آفرینی نموده و تجربه‌های بسیاری به دست آورند. از این رو باید دنیای مجازی برتر را دنیایی تصور کنیم که بازی‌های ویدئویی، فناوری واقعیت مجازی و افزوده (AR و VR)، بلاک چین و انواع جنبه‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی در آن با هم ادغام می‌شوند.

تاریخ آغاز فعالیت متاورس در جهان

برای اولین بار کلمه جهان برتر، در سال 1992 در رمانی به نام اسنو کرش (Snow Crash) توسط نیل استفنسون مورد استفاده قرار گرفت. این رمان داستان زندگی یک هکر و پیک تحویل پیتزا برای مافیا را روایت می‌کند. بخشی از این داستان در دنیای دیگری به نام جهان برتر رخ می‌دهد که توجه خواننده را به خود جلب می‌کند.

پس از گذشت ۱۹ سال، نویسنده دیگری به نام ارنست کلاین در رمان خود متاورس را با معنای وسیع‌تری به کار برد. این داستان جهان برتر، دنیای در حال گسترش را به تصویر کشیده است. اما آنچه منجر شد تا تمام دنیا با این جهان آشنا شوند، فیلم سینمایی بود که از روی این داستان در سال 2016 توسط کارگردان مشهور Steven Spielberg ساخته شد. پس از آن استفاده از واژه جهان برتر در میان تمام مردم جهان عادی شد.

منظور از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده چیست؟

واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) هر دو، دنیای دیجیتالی هستند که انسان‌ها پس از ورود به آنجا، با استفاده از عینک‌های خاص می‌توانند با تمامی وقایع و اشیاء تعامل برقرار کرده و یا کاراکتر جدیدی به فضای دیجیتال بیفزایند. در اصل با زدن عینک، انسان‌ها وارد دنیای دیگری می‌شوند که در آنجا تجربیات عالی را به دست می‌آورند.

مهمترین عامل برای ایجاد چنین دنیایی، وجود یک فضای سه بعدی است. در دنیای امروز با استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی، بیشتر مردم جهان نه تنها امکان انجام بازی‌های ویدئویی را به دست آورده‌اند، بلکه قادر هستند در انواع سمینارها، کنسرت ها و رویدادهای دیگر نیز شرکت کنند. همچنین آنها با استفاده از واقعیت افزوده می‌توانند چیزهایی را به دنیای مجازی بیفزایند که حس تجربه را در آنها افزایش دهد.

تعامل فیسبوک و جهان برتر متا

سال‌های بسیار زیادی است که بیشتر مردم جهان از شبکه اجتماعی فیسبوک استفاده می‌کنند. این شبکه اجتماعی به محلی برای برقراری تعامل افراد با یکدیگر تبدیل شده است. اما مدتی است که زاکربرگ (مدیرعامل فیسبوک) در فکر برقراری تعامل با متا است. او بر این باور است که جهان برتر در آینده زندگی بخش وسیعی از مردم جهان را در بر خواهد گرفت.

مردم جهان می‌توانند در متاورس به هر نوع فعالیتی که آرزوی آن را دارند بپردازند. آنها می‌توانند در این جهان با دوستان خود گرد هم آمده یا با خانواده به خرید بروند. همچنین آنها قادر خواهند بود در جهان برتر از کلاس‌های آموزشی استفاده کنند و با یکدیگر به بازی بپردازند. در واقع این جهان، جایگزین جهان امروزی می‌شود که بخش وسیعی از مردم جامعه را در خود جای خواهد داد.

شرکت قدرتمند فیسبوک از تولید ارز دیجیتال استیبل کوین متاورس پشتیبانی کرده و با حمایت از این دنیا، به دنبال ایجاد موقعیت کاری بهتر برای مردم است. آنها این دنیا را دنیای جدیدی تصور می‌کنند که می‌تواند بخش وسیعی از کسب و کارهای جهان را در خود جای دهد. حتی می‌تواند دنیای ویژه‌ای را پیش روی انسان‌ها ترسیم کند.

فعالیت بازار دیجیتال در جهان برتر متا

تمام کسب و کارهای جدید در دنیای واقعی به دنبال مکانی مشخص هستند که بتوانند محصولات و کالاهای خود را به خریداران عرضه کنند. آنها در روش سنتی با نصب آگهی، آدرس محل فروش خود را اعلام می‌کنند، اما پیشرفت تکنولوژی و ورود دنیای مجازی به زندگی انسان‌ها، روش‌های جدیدتری را برای انجام تبلیغات در اختیار آنها قرار داده است.

دیگر کسب و کارها نیازی ندارند به روش سنتی اقدام به تبلیغات نمایند. آنها وارد دنیای متاورس شده و به صورت مجازی کالاها و محصولات خود را به خریداران عرضه می‌کنند. انجام معامله به صورت اینترنتی، به معامله بین خریدار و فروشنده سرعت بیشتری بخشیده است.

در بازار دیجیتال، فروشندگان محصولاتی که دارند را عرضه می‌کنند و خریداران هر آنچه نیاز دارند را به صورت اینترنتی خریداری می‌کنند. همچنین آنها این امکان را دارند که در دنیای مجازی به اطلاعات دیگری در خصوص نوع محصول، کالا، یا خدماتی که به آنها ارائه می‌شود، دسترسی داشته باشند.

پس به طور کلی باید بگوییم بازار دیجیتال در متاورس به راحتی فعالیت کرده و بیشتر نیازهای مردم جامعه را برطرف می‌کند. البته باید به این مسئله نیز اشاره کنیم که در حال حاضر استفاده از این جهان برتر، برای کاربران هزینه‌های سنگینی در بر دارد، از این رو افراد معمولی هنوز قادر به استفاده از آن نیستند.

اما می‌توان در آینده‌ای نه چندان دور، منتظر ظهور دنیای جدیدی در جهان بود که جایگزین اینترنت و استفاده از این روش شود. کسب و کارهایی که تمایل دارند بیشتر با این دنیا آشنا شده و از طریق آن به معرفی و کسب درآمد بیشتر بپردازند، می‌توانند از کارشناسان دیجی هلسینگ در این زمینه کمک بگیرند.