صفحه اصلی
Raya

اصول بازاریابی محتوای پزشکی

اصول بازاریابی محتوای پزشکی

اصول بازاریابی محتوای پزشکی

براساس گزارش موسسه بازاریابی محتوایی در سال 2019 نزدیک به 81درصد از برندهای فعال در سراسر جهان به دنبال تقویت استراتژی شان در زمینه آگاهی بخشی پیرامون خود به مخاطب هدف هستند. بی تردید این اقدام کاملا هوشمندانه است. تولید محتوای باکیفیت پزشکی همیشه موجب جلب نظر مخاطب هدف و افزایش تمایلش به انتخاب از خدمات شما می شود. در حوزه سلامت و بهداشت نیز تولید محتوای تخصصی پزشکی اهمیت بالایی دارد. این امر در زمینه جلب نظر مخاطب از طریق اطلاع رسانی درباره طرح های حمایتی مختلف صورت می گیرد. نکته مهم در اینجا عدم استفاده از مفاهیم کاربردی و تخصصی پزشکی در محتوای سایت و برندمان است. به عبارت دیگر، محتوای ما فقط در صورت سادگی مورد پسند تمام مخاطب های هدف قرار می گیرد.

تولید محتوا در حوزه های حساسی نظیر پزشکی و خدمات درمانی دشواری های خاص خود را دارد. بازاریابی محتوا پزشکی به عنوان یکی از حساس ترین بخش های بازاریابی پزشکیوبازاریابی دیجیتال پزشکی حساب می شود. من در این مقاله به جای بررسی برخی از اصول به صورت مجزا آنها را در قالب پنج کمپین برتر بازاریابی محتوایی مورد بررسی قرار خواهم داشت.

  1. موسسه J&J: کمپینی برای آینده پرستاری

موسسه J&J یکی از مجموعه های پیشرو در زمینه ارائه خدمات درمانی به صورت تخصصی است. این موسسه در سال 2002 کمپین جذابی با محوریت پرستارها تولید کرد. هدف اصلی «کمپینی برای آینده پرستاری» بررسی تغییرات احتمالی در این حوزه تا سال 2020 بود.

انتظار اغلب افراد از یک کمپین بازاریابی محتوایی تولید چند کلیپ کوتاه و سپس مشاهده نحوه تاثیرگذاری بر روی مخاطب است. برند J&J در این زمینه کاملا برعکس عمل کرده است. آنها ماهیت حرفه ای فعالیت خود را به خوبی با مدیریت «کمپینی برای آینده پرستاری» نشان دادند. پیش از اشاره به محتوای کمپین این برند باید یک نکته مهم را خاطرنشان کرد. در حوزه پزشکی و مراقبت های درمانی همیشه اصطلاح های تخصصی بسیار زیادی وجود دارد. این امر موجب ضرورت ساده سازی مفاهیم برای مخاطب هدف می شود. به این ترتیب اغلب کمپین های بازاریابی محتوایی در این عرصه به صورت کاملا ساده بیان می شود. هنر موسسه J&J در اینجا ترکیب ساده ساز مفاهیم و بیان آنها بدون تغییر ماهیت تخصصی شان است. کمپین این موسسه شامل مجموعه مقالات و ویدئوهای آموزشی بسیار زیادی است. محوریت اصلی این محتواها نیز اصول پرستاری در زمان حاضر (سال 2002) و پیش بینی های مربوط به تغییر و تحول آن در آینده ای نزدیک است. در خلال تولید مقالات کاربردی اشاره ای به زحمات پرستارها نیز شده است. کلیپ «پرستارها زندگی ها را تغییر می دهند» در همین راستا تهیه شده است. در این کلیپ به نحوه مراقبت مداوم پرستارها از بیماران مختلف از لحظه ورود به بیمارستان تا پایان دوران درمان اشاره می شود. جالب اینکه با گذشت 17سال از اجرای کمپین موردنظر این ویدئو در یوتیوب بارگذاری شده و مقدار قابل توجهی بازدید دریافت کرده است.

  1. کلینیک مایو: وبلاگ Sharing

در اینجا ما با یکی از بهترین و مجهزترین بیمارستان های دنیا سر و کار داریم. کلینیک مایو علاوه بر نوآوری در زمینه خدمات پزشکی در حوزه بازاریابی محتوایی نیز فعالیت موفقی دارد. تمرکز اصلی این کلینیک در دنیای بازاریابی بر روی مدیریت وبلاگ رسمی اش به نام Sharing (اشتراک گذاری) است. در این وبلاگ متخصص های مختلف کلینیک مایو اقدام به بیان نکات و توصیه های پزشکی و بهداشتی به زبانی کاملا ساده می کنند. اگر شما نیز نیازمند توصیه های کاربردی در زمینه مراقبت پزشکی و درمانی از خود هستید، مطالعه مقالات و مشاهده ویدئوهای این وبلاگ گزینه مناسبی خواهد بود.

یکی از نکات جالب در مورد وبلاگ Sharing تولید محتوا پزشکی از سوی متخصص های کلینیک مایو است. همچنین کاربران با ثبت نام در این وبلاگ امکان درج کامنت و طرح پرسس های مختلف را دارند. در بخشی از این وبلاگ نیز بیماران به بیان تجربیات شان در استفاده از خدمات این شرکت می پردازند. استراتژی کلینیک مایو در زمینه تولید محتوا پزشکی برای جلب نظر مخاطب هدف در نوع خود بی نظیر است. به این ترتیب امکان تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف به بهترین شکل فراهم می شود.

  1. موسسه AbbVie: دانشمندان باحال

سایت رسمی یک موسسه تحقیقات در زمینه دارو به طور معمول چه ظاهری دارد؟ اغلب وب سایت پزشکی متعلق به موسسه های پژوهشی ماهیت کاملا تخصصی دارند. استراتژی موسسه AbbVie اما کاملا برعکس است. آنها در سایت رسمی شان گزارش‌های تصویری از مطالعات میدانی به منظور یافتن ترکیب های دارویی از گیاهان دریایی در عمق رودخانه ها و دریاهای مختلف بارگذاری می کنند.

  1. کلینیک کلیولند: پادکست اصول سلامتی

کلینیک کلیولند در رتبه بندی برترین بیمارستان ها در سال 2020-2019 از سوی موسسه US News موفق به کسب رتبه چهارم شده است. این کلینیک به طور تخصصی در زمینه تولید پادکست های کاربردی در حوزه سلامت و مراقبت‌های پزشکی فعالیت دارد. به این ترتیب بخش عظیمی از مخاطب هدف این برند شامل افراد عادی و علاقه مندان به پیگیری های درمانی و پزشکی هستند.

پادکست اصول سلامتی تا پایان ماه سپتامبر 2019 بیش از 4 میلیون فالوور در فیس بوک داشته است. این امر به خوبی موفقیت کارشناس های کلینیک کلیولند در زمینه جلب نظر مخاطب را نشان می دهد. در دنیایی که اغلب کارشناس های پزشکی به صورت پیچیده و دشوار صحبت می کنند، پادکست اصول سلامتی توجه بسیار زیادی را جلب کرده است. هر کدام از قسمت های این پادکست به طور میانگین 30 دقیقه ای است. در طول گفت وگو نیز کارشناس های مختلف به بحث اضافه می شوند. با این حساب ما پادکستی کاملا حرفه ای و دقیق پیش رو داریم.

  1. موسسه AthenaHealth: داستان سرایی با استفاده از اطلاعات معتبر

امروزه در دنیای بازاریابی داستان سرایی اهمیت بسیار زیادی دارد. بسیاری از برندها از طریق ترکیب داستان های جذاب با طرح های گرافیکی موفقیت عظیمی در جلب نظر مخاطب کسب می کنند. شاید در نگاه نخست حوزه پزشکی و سلامت امکان بهره مندی از چنین ابزارهایی را نداشته باشد. مثال نقض این ماجرا موسسه AthenaHealth است. این موسسه در زمینه بازاریابی محتوایی بر روی تولید نمودارها و طرح های گرافیکی تمرکز دارد. این امر به خوبی مخاطب هدف AthenaHealth را در جریان تغییرات حوزه سلامت و اهمیت استفاده از طرح های پوشش موسسه های درمانی و پزشکی قرار می دهد.

دیگر مقالات و بلاگ ها

سئو سایت پزشکی و آنچه که باید بدانید

سئو سایت پزشکی و آنچه که باید بدانید

امروزه کاربران زیادی برای دستیابی به خواسته های خود از موتورهای جستجو مانند گوگل، بینگ و یاهو استفاده میکنند. از اینرو داشتن سئو سایت پزشکی و آنچه که باید بدانید در این مورد بسیار حائز اهمیت است.

ادامۀ مطلب
تبلیغات مطب پزشکان

تبلیغات مطب پزشکان

تبلیغات مطب پزشکان بخش مهمی از چرخه معرفی و جذب مراجعه کننده و بیمار را در کلینیک های پزشکی مطب پزشکان ایفا می کند، در این مقاله قصد داریم با بررسی :

ادامۀ مطلب
تبلیغات پزشکی در شبکه‌های اجتماعی

تبلیغات پزشکی در شبکه‌های اجتماعی

تبلیغ در شبکه اجتماعی پزشکان  امروزه یکی از ابزارهایی است که بسیار توسط کلینیک ها و پزشکان مورد استفاده قرار میگیرد و خوشبختانه یا متاسفانه تنها شبکه اجتماعی فعال در ایران، اینستاگرام هست. تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی به سرعت رو به افزایش است، اما هنوز هم نسبتاً نوپا است.

ادامۀ مطلب